První oslavy chmele

0 Komentářů

V naší chmelové oblasti se konaly první oslavy chmele v roce 1887, kdy naši chmelaři oslavili 25 let trvání Florykova chmelařství. Původní plánovány o rok dříve, ale byly zrušeny pro špatnou úrodu. V kronice je zaznamenáno:

Pokročilé městečko Tršice ležící v půvabném údolí, oživlo 12. Října 1887 slavností. Ač chtěli chmelaři z Tršic a okolí uspořádat jen slavnost rodinnou, zejména chmelařský spolek měl na paměti dát výraz vděčnosti zakladateli moravského chmelařství panu Hynku Florýkovi, tož stala se slavnost okázalou a tak slavnou, jako sama šťastná myšlenka založení chmelnic, v jejichž zdar nikdo z počátku nedoufal, vyjma zakladatele samotného. Dnes však učinila městečko Tršice místem, jež patří mezi ony kraje naší vlasti, kde blahobyt a pokrok své dílo má.

Slavnost měla být původně uspořádána jen pro Tršice, ale nakonec je jí zúčastnilo široké okolí, sousední města Přerov, Lipník, Olomouc, pivovary a téměř  všechny obce dalekého okolí. Byl to pravý svátek moravských chmelařů, velkolepá manifestace lidu na počest prostého rolníka, jenž dopomohl tisícům občanů k blahobytu a zámožnosti.

Slavnost započala v úterý večer zastaveníčkem, jež oslavenci bylo veškerým tršickým obyvatelstvem uspořádáno. Po dojemném zpěvu zdejšího pěveckého spolku , za hlaholu hudby procházel  malebný průvod s lampiony a pochodněmi temnou nocí městečka.

Druhý den hudba procházela městečkem, velké davy lidu ubíraly se k okrášlené Radnici, na níž vlály prapory a před níž stála slavnostní brána s nápisem „Ctěte rolníka, jenž pilnou rukou o vezdejší chléb pečuje“. V devět hodin odebrala se deputace do bytu oslavence, načež špalírem tento veden do chrámu Páně v Tršicích, kde následovala mše, kterou sloužil prelát baron Erenburg. Po skončení bohoslužby odebrali se účastníci v průvodu v čele s kapelou ke slavnostní valné hromadě, jež se konala v Radnici. Po četných projevech předstoupilo obecní představenstvo, jehož jménem odevzdal panu Florýkovi starosta pan Vybíral diplom, kterým byl za své zásluhy jmenován čestným občanem. Po té odevzdali zástupci chmelařského spolku oslavenci diplom čestného členství a čestný dar za 200 zl. ve skvostném pouzdru. Dojat srdečnými ovacemi, děkoval pan Florýk hlasem rozechvělým, připomínaje ve své skromnosti, že nejen jemu, ale všem kdo mu radou, pomocí a prací přispěli. Projevil přání, aby dílo se ujalo a Tršice se staly moravským Žateckem.

Po slavnostní valné hromadě byl uspořádán slavnostní  průvod. V něm zvláště vynikl šestispřezný vůz, který vezl bodré „chmelařky“, děvy to tršické v malebném kroji národním. Zatím ve dvoraně zasedli hosté ke společnému obědu, jehož se účastnilo přes 150 osob. Mezi obědem koncertovala tršická hudba. Proneseny byly četné přípitky, čteny četné gratulace a telegramy. Mezi nimi byl i telegram bratří Wintrů, sládků z Prostějova, kteří jako první vyrobili pivo se samotného tršického chmele.

Takto započala tradice chmelových dní v Tršicích.

Zdroj – Tršický měsíčník 9/1967 – výpis z kroniky

Štítky: 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky

Nejnovější komentáře

Obec Tršice